Tasarım nedir

Bu soruya pek çok cevap verilebilir ama bize göre tasarım, çözüm üretmek ve pozitif anlamda muhalif olmak demektir. Mevcut olana karşı kendi düşüncenizi cesurca ve samimi bir şekilde ortaya koymaktır ve bu haliyle tasarım, farklı bakabilmeyi gerektirir. Tasarım yapmak yani çözüm üretmek olgusu, aslında tüm insanların içinde az veya çok vardır. Kimisinde bu duygu daha kuvvetlidir ve yaşı, cinsiyeti, eğitimi ne olursa olsun bazı insanların yaptığı tasarımlar dünyayı derinden etkiler. Örneğin 5000 yıl önce icat edilen tekerlek bu gün bile henüz aşılamamış bir tasarımdır. Aslında hepimiz her gün kendi hayatımızı tasarlamaya çalışıyoruz. “Bu gün ne giysem, ne yesem, nereden gitsem” şeklindeki sorular, hayatımızla ilgili küçük ama önemli tasarımlar için başlangıç teşkil eder. Bir tasarımın ortaya çıkabilmesi için, genellikle, mevcut bir “sorunun” olması ve birilerinin de bunu “fark etmesi” gerekir..

Tasarımla birlikte ortaya koyulan her çözüm, yeni sorunları ve her yeni sorun da yeni çözümleri beraberinde getirir. Buradakiler de istisnasız şekilde dahil olmak üzere, yapılan her tasarımın eksik ve aksak taraflarının olması kuvvetle muhtemeldir ve her tasarımın önem derecesi elbette ki birbirinden farklıdır. Asıl mesele, ortaya atılan yeni fikrin olabilirliğinin ispatlanmasıdır ve atılan ilk adım her zaman en zor olanıdır. Bir tasarımı kullanılabilir bir hale getirmek için pek çok ayrıntının halledilmesi gerekir. Bazılarını çözmek çok uzun zaman alsa da dünyadaki bu kadar makine bu kadar bilgisayar ve özünde de bu kadar insan, tasarlanan şeyle ilgi sorunları yenebilmek için gece gündüz demeden çok ciddi biçimde çaba harcamaktadır. Tasarımı yapanla onun kusurlarını gidermeye çalışanların, onu kullanılabilir bir ürün haline getirmeye çalışanların hepsinin emeğinin vicdani değeri aynıdır.

Bu konular hakkında emek harcayan insanların, tamamen bağımsız ve habersiz şekilde zaman zaman birbirinin aynısı olan şeyleri yapması çok doğaldır. Biz, buradaki tasarımlarımızı yaparken kimsenin fikri emeğini çalmayı amaçlamamış olsak da, ortaya çıkan benzerlikler sebebiyle birilerini üzmüşsek veya üzersek, şimdiden ve içtenlikle özür dileriz. Bu vesileyle de bizim için emek harcayan tüm dostlarımıza ve çalışkan ustalarımıza değerli çabaları için teşekkür ederiz…

motega

 

 

Yokuş Kilidi

Yağ Konteyneri

 Çalışma Sehbası

 

 Esnek Tutucu

 

 Çember Filitre Anahtarı

 

 Mıknatıslı Altlık

 

 Tek Yönlü Kavrama

 

 Yengeç Bardaklık